RUSKO 2007

Fotoreportáž s krátkym komentárom.

 

 

Свято-Троицкая Сергиева Лавра – Svätotrojická Sergijeva lavra

 

Trojicko-Sergijeva lavra je najvýznamnejším monastierom v Rusku. Založená bola v r. 1337 prepodobným Sergejom Radonežským. Keďže som mal v neďalekom Abramceve nejaké pracovné povinnosti, vybral som sa aj do lavry.

Dostať sa z Moskvy do Trojickej lavry nie je najmenší problém, keďže sa nachádza len asi 70 kilometrov od Moskvy v mestečku Sergijev Posad. Zhruba každých 20 minút ide электирчка (prímestský vlak) z Jaroslavľského vokzalu. Už cesta vlakom je super kultúrnym zážitkom. Na každej stanici nastúpi do vlaku niekoľko ľudí a začne nahlas ponúkať na predaj za výhodné ceny (a naozaj výhodné) kozmetika, hygienické potreby, šatky, šarkany, plávacie kolesá, obaly na doklady, kancelárske potreby...Už len preto by sa oplatilo cestu absolvovať. Aj cesta je zaujímavá, krajina je rovná ako dobre upečená palacinka, ale napriek tomu zaujímavá. Trať lemujú brezové lesy, lúky jazierka a rieky, kde-tu sa objaví mestečko, dedinka či chatová oblasť.

 

Dve cerkvi na ceste do lavry.

 

 

 

Chrámy a kélie v lavre

Chrám Zostúpenia Svätého Ducha – Церковь в честь сошествия Святого Духа на апостолов (1476).

 

Nádoba na svätenú vodu pod baldachýnom.

 

Päťstupňová zvonica z rokov 1741-1770 sa čnie do výšky 88 metrov.

 

Palác s komnatami patriarchu – Митрополичьи alebo Патриаршие покои.

 

Chrám prepodobného Sergeja s trapézou, čiže mníšskou jedálňou – Церковь преподобного Сергия с Трапезной палатой (1686 – 1692).

 

Juhozápadná bašta (Водяная башня) a brána monastiera a kélie.

 

 

 

Chrám presvätej Trojice – Троицкий собор, postavený v rokoch 1422–1425, v ktorom sú uložené mošči (ostatky) sv. Sergija Radonežského. K jeho hrobu prúdia nepretržité zástupy pútnikov. V chráme je nádherný ikonostas, ktorý písal Andrej Rubľov a aj jeho svetoznáma ikona presvätej Trojice.

 

Успенский собор - Uspenský sobor, čiže chrám Zosnutia presv. Bohorodičky, je najväčším a hlavným chrámom lavry (postavený 1559-1585). Sviatočné bohoslužby sa konajú väčšinou v tomto chráme. Aj tento raz bol úplne plný. Spev na vsenoščnej sa mi zdal ešte lepší, ako keby ho púšťali z cédéčka.

 

 

 

<<< predošlé <<<                     >>> pokračovanie >>>

 


Gréckokatolíci na Slovensku

Gréckokatolíci na Slovensku

   
   

Index > Texty > Rôzne > Rusko 2007 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8)

(c) www.grkat.nfo.sk   12.08.2007 andreios

NAJ.sk