GRÉCKO 2005

Fotoreportáž s krátkym komentárom a malým rýchlokurzom gréčtiny.

 

To, čo ma na Grécku naozaj hlboko oslovilo, bolo preniknutie aj bežného, každodenného života a kultúry náboženstvom. Mladý muž na motocykli v križovatke jednou rukou drží riadidlá a točí doľava, pravou rukou sa zatiaľ tri razy prežehnáva. Obraz pre nás na Slovensku skoro nemysliteľný, v Grécku však nijako nie nezvyčajný. Ľudia v autobuse sa tri razy žehnajú pri každom chráme, a to aj mladí ľudia. Skoro pri každom chráme v meste či na dedine je námestie a detské ihrisko s hojdačkami a preliezačkami. Podvečer vidno ľudí - mladých i starých - posedávať pred chrámom, deti hrať sa na ihrisku či bicyklovať po námestí.

To, čo ma ale zaujalo najviac, sú grécke chrámy. Tie starobylé i tie moderné, ba moderné ešte viac. Žiadne telocvične, ufá, amfiteátre či podobné architektonicko-"umelecké" pokusy. Chrámy. Na prvý pohľad. Chrámy, ktorých architektúra i vnútorná výzdoba zachovávajú hlboký teologický zmysel a symboliku a zároveň sú praktické, "použiteľné" a jasne "zrozumiteľné". Pôdorys väčšinou vychádza z tvaru gréckeho kríža, kulminačným bodom stavby je centrálna kupola. S radosťou (a určitou závisťou) musím konštatovať, že za 5 týždňov som nevidel žiaden architektonický exces či pokus o "umeleckú" originalitu. Stenopisy po celej ploche stien sú samozrejmosťou, chrám bez nich sa považuje za nedokončený.

V gréckych cerkvách sa zračí vzťah a úcta k vlastnej tradícii a kultúre. To veľmi obdivovali a oceňovali aj rímskokatolíci, ktorí boli na kurze. Dosť bolo slov, nech prehovorí obraz.

 

Chrám Αγία Μαρίνα (sv. Maríny) v centre Atén. 

 

Katedrála Αγία Τριάδα (presvätej Trojice) v prístave Pireas.

 

 

Άγιος Διονύσιος (Chrám svätého Dionýza) v prístave Pireas.

 

 

Nasledujúce tri fotografie približujú chrám Άγιος προφήτης Ηλίας (sv. proroka Eliáša) v aténskej štvrti Αγία Βαρβάρα, kde sme boli na odpuste. Bol to odpust so všetkým, čo k tomu patrí, celkom ako u nás.

 

 

 

 

<<< predošlé <<<                     >>> pokračovanie >>>

 


Index > Texty > Rôzne >  Grécko 2005 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11)

(c) grkat.nfo.sk   28.08.2005 andreios

NAJ.sk