Náš pobyt v Grécku

Fomov dovolenkový cestopis

 

Tri dni pred odchodom domov sme sa vybrali do Thessaloník, bolo to asi hodinka vlakom. Thessaloniky – to bol tiež zážitok. Chrámov toľko, že sa nám to na konci dňa v hlave všetko miešalo, ale všetky nádherné. Snáď najväčší dojem na nás urobil chrám Dvanástich apoštolov, ale samozrejme aj chrám sv. Dimitria (z ďalších sme pozreli ešte sv. Katarínu, proroka Eliáša, Hagiu Sofiu, Gregora Palamu, Jána Predchodcu, Stretnutie Pána, sv. Atanáza ...) a stihli sme aj dve múzeá – archeologické múzeum a múzeum byzantského umenia. S kartou ISIC sme to mali zdarma (rovnako aj v Athénach sme vstup na Akropolu mali s ISICom zdarma, inak by sme platili 12 euro!, ISIC sa v Grécku naozaj vyplatí). Múzeá sa nám tiež veľmi páčili. Mohli sme vidieť veci spred 1500-2000 rokov, z čias keď sme tu my ešte po stromoch lozili. Staré hrobky, zvnútra krásne maľované výjavmi biblickými i zvieracími, mozaiky na zemi, predmety z dielní zlatníckych a šperkárskych...

 

Solún – chrám sv. Dimitria

 

 

Chrám sv. Dimitria (vnútro)

 

Ostatky sv. Dimitria (Demetra)

 

 

Katedrálny chrám sv. Gregora Palamu (kupola zvnútra)

 

 

Hagia Sofia - chrám Božej Múdrosti

 

Hagia Sofia - chrám Božej Múdrosti

 

 

Chrám sv. proroka Eliáša

 

 

Za 13 hodín v Thessalonikách sme toho videli veľa, ale bolo to stále málo v porovnaní s tým, čo by sa ešte vidieť dalo. Úplne zničení, ale s peknými zážitkami sme sa doplazili na železničnú stanicu a boli sme radi, že sa už vezieme. Po Solúne sme sa pohybovali pešo. Keď sme čakali na stanici v Solúne, všimli sme si, že okrem klasického „vybavenia“ stanice, ako sú pokladne na lístky, informácie, úschovňa batožiny a pod., bol v rohu haly vchod do malého chrámu, kaplnky – normálne s ikonostasom aj ikonami pred vchodom. Bol už zavretý (bolo už 21:00 hod.) – ale sa nám to páčilo, že pred cestou sa človek môže ísť pomodliť.

 

Kaplnka na železničnej stanici v Solúne

 

 

Milým zistením bolo, ako je pre ľudí v Grécku bežné, že keď idú okolo chrámu, prežehnajú sa. V Leptokarii traja chlapci, fagani vo veku asi prvého stupňa ZŠ, idúc okolo chrámu, jeden sa prežehnal. V Solúne chlap s taškou akoby šiel do obchodu, prechádzajúc okolo kaplnky s ikonou sv. Panteleimona, vošiel dnu, pobozkal ikonu a pokračoval vo svojej ceste.

Ešte jeden postreh: v cerkvách stojany na sviečky boli naplnené pieskom, do ktorého sa mohli zapichovať horiace sviečky. Zaujímavé však bolo, že vrstva piesku bola zaliata vodou tak, že jej hladina bola asi 1-2 cm nad pieskom. Pochopili sme, že takto sviečka dosiahnúc hladinu vody sama zhasne, potom sa ľahko odstraňuje. Človek sa nemusí pracne prehrabávať pieskom a hľadať zbytky dohorených sviečok. Panie cerkovníčky by o tom vedeli rozprávať.

 

 

 

Posledná vec: záchody – síce žiaden luxus, ale nezažili sme, že by sa niekde za to vyberali poplatky, tak ako u nás v štýle: čím hnusnejší záchod, tým protivnejšia hajzel baba a tým vyšší poplatok.

 

Grécko sa nám veľmi páčilo, výlet sa vydaril, boli sme spokojní. Bol to pekný dar od Hospoda Boha. Slava Tebi, Hospodi, slava Tebi.  

 

text: Foma; foto: Foma, Nil, Luand

 

<<< predošlé <<<

 


Gréckokatolíci na Slovensku

   
   

Index > Texty > Rôzne > Fomov cestopis z Grécka (1, 2, 3)

(c) www.grkat.nfo.sk   01.09.2008 andreios

NAJ.sk

Olympská riviéra, dovolenka na Olympskej riviére, tipy na výlety, čo by ste mali vedieť. Pravoslávne kláštory a kostoly v Grécku, fotografie, fotogalérie. Architektúra, cestopis, tip na dovolenku, prázdniny. Kultúra, umenie, pamiatky v Grécku pri mori.