Damask - mesto sv. Pavla

Krátky cestopis s fotografiami

 

 

Po návšteve gréckokatolíckeho patriarchátu a stretnutí s patriarchom Gregorom III. boli pre mňa najsilnejším zážitkom návštevy miest spojených so svätým apoštolom Pavlom. Najprv sme sa vydali do domu sv. Ananiáša, kde bol podľa tradície sv. Pavol pokrstený. V Ananiášovom dome je dnes kaplnka.

 

Vstupná brána do domu sv. Ananiáša.

 

Dom sv. Ananiáša – dnes kaplnka, sa nachádza niekoľko metrov pod úrovňou súčasného terénu.

 

Miesto, kde bol podľa tradície pokrstený sv. apoštol Pavol.

 

Ďalším "pavlovským" miestom je chrám pri Bab Kissan – bývalej bráne mesta. Na tomto mieste podľa tradície spustili v noci sv. Pavla cez hradby (Sk 9,22-25). Dnes je už brána nefunkčná, v jej priestoroch je gréckokatolícky chrám.

 

Miesto, kde sv. Pavla spustili v koši z hradieb (bývalá brána Bab Kissan).

 

Takto to vyzerá vo vnútri.

 

V roku 2000 bol ozdobený týmito nádhernými ikonami, ktoré znázorňujú život apoštola národov od jeho obrátenia až po mučenícku smrť. Zaujímavé je, že nápisy na ikonách sú po cirkevnoslovansky.

 

 

 

 

 

 

Na tomto mieste som hlboko prežíval, aká biedna a povrchná je moja viera v porovnaní s vierou sv. Pavla, ktorý bol ochotný toľko riskovať a toľko podstúpiť z lásky k Ježišovi Kristovi. Svätý Pavol, vypros mi aspoň kvapku tej vieru, ktorú si mal ty! Aspoň kvapku tej horlivosti za evanjelium ...

 

<<< predošlé <<<                     >>> pokračovanie >>>

 


Gréckokatolíci na Slovensku

   
   

Index > Texty > Rôzne > Damask - mesto sv. apoštola Pavla (1, 2, 3, 4)

(c) grkat.nfo.sk   30.12.2008 andreios

NAJ.sk