Şureanu a Lotru

(Rumunsko)

2004

 

< < < predchádzajúce < < <

 

10.8. Nenáhlime sa so vstávaním a s jedením, už sme blízko civilizácie. Nakoniec sa dávame na cestu, nachádzame cowboyove konáriky, ale po dôkladnom zvážení pokračujeme rovno. Boli sme primerane potrestaní, ten klesák bol naozaj nekonečný a úmorný. Keď sme zostúpili do Valea Călineşti, Dávid už ledva chodil. Zhodil si topánky a dal sa do sandálov, avšak nestihol si ani topánky k batohu priviazať, keď sa pri nás zastavil voz ťahaný koňom, so staršími manželmi, a ponúkli nám, že nás odvezú. Tak sme sa viezli „huţa ruţa cu caruţa“ veľkou rýchlosťou nadskakujúc na kameňoch.

 Našu šialenú jazdu prerušila len raz stará prasnica s malými prasiatkami uprostred cesty, ktoré od strachu až po chvíli pochopili, čo sa deje, a rozutekali sa. Obdivovali sme prekrásne skalné veže po oboch stranách kaňonu, a Katka sa pokúšala fotiť – pre dedinčanov to mohlo byť zábavné, my však máme pamiatku.

V Călineşti úspešne nachádzame stanicu, rozpadnutú budovu bez akéhokoľvek nápisu, niežeby ešte aj cestovného poriadku... Odchody vlakov treba zistiť tak, že sa opýtate niekoľkých dedinčanov a najčastejšiu odpoveď prehlásite za správnu. Keďže máme čas, v krčme robíme ochutnávku lokálnych pív. Keď sme zastali pri bráne chrámu, pristúpil k nám ujco a ponúkol nám, že otvorí. Prekrásny interiér, to by človek v zapadnutej dedinke nečakal.

Vlakom postupujeme na juh a za živej účasti cestujúcich v celom polvagóne úspešne identifikujeme zastávku, kde treba vystúpiť. Chceli sme monastier Cozia, ale miesto toho stojíme pri monastieri Turnu a takto to bolo lepšie. Turnu je ďalej od cesty, je tam menej turistov. Po večierni k nám pristúpila tetuška a pozvala nás na večeru. Najedení sa vraciame do chrámu, po utierni počas myrovania dostávame kúsok chleba namočený v niečom sladučkom (víno s medom??) a vychádzame pred dvere, kde už sa priďeľuje ubytovanie. Spíme v priľahlej budove na „letisku“ pod strechou.


 > > > pokračovanie > > >

 

 


Gréckokatolíci na Slovensku - Byzantine Catholics in Slovakia

Gréckokatolíci na Slovensku

   
   

Turistika (úvodná stránka)

Posledná úprava:  andreios  18.10.2004

Počítadlo pre tento cestopis: