Şureanu a Lotru

(Rumunsko)

2004

 

< < < predchádzajúce < < <

 

Zostupujeme do sedla s opustenými salašmi, naberáme vodu a opäť stúpame, pričom nachádzame aj nejaké turistické značky. Zľava míňame vŕšok a bočný hrebeň Bătrâna (=starena, z lat. veterana). 

V sedle Şincă pri troch krížoch a zhrdzavenom pokrivenom rázcestníku prichádza k nám nádherný bezzubý bača, s ktorým konzultujeme kade ďalej. Dobre sa mu dalo rozumieť. Kráčame po hrebeni a blížime sa k zlovestnému Vârful Negru (Čierny vrch), 1862 m n.m., ktorý dostal svoje meno podľa hustej kosodreviny znemožňujúcej ho zdolať – dá sa len obísť, zľava alebo sprava. Ako občania post-komunistického štátu to berieme samozrejme zľava. Jožo, smútiaci za ženou a dcérou, ktoré nechal na Slovensku, pri pohľade na tento vrch sa rozhodol konať rázne a rozhodne a ukončiť ťažký čas odlúčenia. Zinscenoval menšie zakopnutie, pri akom sa tradične zvykne vytknúť členok, a spravil to tak presvedčivo, že aj sám členok tomu uveril, slušne napuchol a ďalšie dni Jožo kríval ako vojnový veterán. Samozrejme, Katka so všetkou profesionalitou poskytla komplexné ošetrenie. A to by nebolo Rumunsko, keby sa práve v tejto chvíli nespustil lejak. Vďaka nemu sa obchádzanie vrchu stalo ozajstným stretnutím s vodným živlom, úzka cestička viedla striedavo po skalách a po rozmočených trávnatých úsekoch, križovala nespočetné množstvo potokov a prameňov.... v topánkach sme mali bazén. V sedle za kopcom nám k ďalšej orientácii pomohla tradičná rumunská spolupútnička hmla.

Netrvala dlho a okrem cesty, ktorú sme uzreli, nás potešil aj pohľad na skupinu šialencov, ktorí sa kdesi zdola z doliny štverali tou najstrmšou stenou kopca pred nami hore. Smiech nás prešiel, keď sa z toho kopca oproti nám začala rojiť nekonečná skupina českých turistov... smelo čeliac tomuto nájazdu sme vystúpili na Orbişoara Mare (Veľká Slepaňa), 1721 m n.m., a po miernom zahnutí hrebeňa sme obišli Comărnicel, 1894 m n.m. 
Názov tohto vrchu je zdrobnelinou od slova Comarnic a človek si tu nemôže nespomenúť na naše dedinky Vyšný a Nižný Komárnik. Súvislosť to nie je náhodná, skutočne rusínske slovo komarnik prišlo s valašskou kolonizáciou z Rumunska (a rumunčina ho má pravdepodobne z bulharčiny). Nemá nič s komármi, je príbuzné so slovíčkom komora a v pastierskej odbornej terminológii sa tak nazýva bočná prístavba pri salaši, kde sa sušia a skladujú syry. 
Nakoniec táboríme v sedle pred vrcholom Şureanu. Kúsky suchej kosodreviny stačia na urobenie ohňa a tak máme teplú večeru.

Chvíľu sa bavíme s okoloidúcimi pastiermi, ktorí chápavo nasmerovali stádo druhou stranou kopca. V tento deň sme boli všetci riadne unavení a Jožo najviac. Nemali sme už ani síl pozrieť si čarovný opustený salaš v záreze na protiľahlom briežku.

 


 > > > pokračovanie > > >

 

 


Gréckokatolíci na Slovensku - Byzantine Catholics in Slovakia

Gréckokatolíci na Slovensku

   
   

Turistika (úvodná stránka)

Posledná úprava:  andreios  18.10.2004

Počítadlo pre tento cestopis: